Miért nehéz az angol? / 2.

2022.08.28

Van nyelvérzékem vagy nincs?

A saját anyanyelvedet meg tudtad tanulni 0-2 évesen? Igen? Akkor angolul is meg tudsz tanulni. Mennyi időre volt szükséged ahhoz, hogy elkezdje gagyogni magyarul? Számoljunk: 9 hónapig az anyaméhben csupán hallgattad az anyanyelvedet: a hanglejtést, a kiejtést, a hangzókészletet és nem tudom mi egyebet. Születésed után, kb. 1,5 évig ugyanezt tetted, kiegészítve a téged körülvevő emberek testbeszédével, mimikájával. (Ugye itt még mindig nincs beszéd, csak ismerkedés a nyelvvel.)

Számoljunk!

Vagyis az ismerkedés a nyelvvel fázis 9 hónap + 1,5 év, azaz 18 hónap, mondjuk, hogy tartott átlagosan 27 hónapig. A 27 hónap alatt 24 órában vett körül az anyanyelved. Az mennyi is? Vegyük, hogy egy hónap átlagosan 30 nap. és mondjuk, hogy naponta 12 órát alszik a gyerek (akkor is érzékeli az őt körülvevő hangokat ... de mindegy.) az 27x30x12 = 9720 óra!!

Az iskolában ehhez képest heti 2-3, jobb esetben 5-8 órában ismerkednek a nyelvvel. Ez éves szinten kb 72-280 óra. Ez a 280 óra áll szemben a 27x30x12 = 9720 órával. (de ez is csak az 'előjáték' időszaka) Folytassam???  

Most komolyan... Nem értem?!?!?

Miért támasztanak a szülők olyan elvárásokat a gyerekeik elé, amik még nem várhatóak el? Miért várják el a tanárok, hogy azonnal önálló mondatokat alkossanak a tanítványok? A hangsúly az önállón van! Gyerekkorban a 16200 óra bevezetés után is csak szótagtöredékekkel kezdünk beszélni, majd egyszótagú egyszerűbb szavakkal és így tovább. A legtöbb szülőnek is irreális elképzelése van arról, hogy mikor lesz képes a gyereke önállóan angolul kommunikálni. Szerencsére a gyerekek, mint, a szivacs szívják magukba a tudást, nem lesz szükségük ennyi időre.

Lehet tovább számolgatni, lehet hirdetéseket nézni, hogy melyik nyelviskola mennyi idő alatt tanít meg minket angolul. Kinek mennyi időre van szüksége az idegennyelv elsajátításához?

  • ez mindenkinél egyéni
  • viszonylag sok időre - általában többre, mint az elsőre látszik.

Van, akinek a logika segít, van, akinek a bő szókincs. Van, akinek alternatív, nem hagyományos módszerek. Vagy ezek ötvözete. Ezeket meg kell találni, akkor könnyebben fog menni!

Felnőtt fejjel ...

Felnőtt fejjel azért már másképpen tanulunk, de felnőttként sem kell türelmetlennek lenni se magunkkal, sem a gyermekünkkel. Aki több időt, több gyakorlást, nagyobb energiát tesz bele, annak hamarabb menni fog. De menni fog!

A következő bejegyzésben elmesélek nektek két kirívó esetet!

© 2022 Haluska Gabriella. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el